Sauna

Původní sauna byla zhotovena ze skandinávského smrku.Lavice, opěrky a další součásti sauny, které přicházejí do styku s lidskou pokožkou, byly zhotoveny z africké vrby abachi.
V roce 2012 došlo k celkové rekonstrukci saunové kabiny a jejího příslušenství.
Celý interiér sauny byl nově zhotoven z českého topolu. Stará saunová kamna jsme vyměnili za moderní kamna zn.Harvia se speciální řídící jednotkou Grifin. Rovněž bylo nainstalováno osvětlení Carritti  s optickými vlákny.
 

Technické údaje o sauně:

 Rozměr potírny:   3100 x 2340 x 2200 mm

Kubatura místnosti:   15,96 m

Rozměr ochlazovacího bazénku:   1,5 x 2 x 1,2 m

Úpravna bazénové vody:   není, bazén se každý den vypouští

Zdroj plnící vody:   obecní vodovod (SmVak)

Max. kapacita sauny:   8 osob

Příkon saunových kamen:   13.5 kW

                          

 

Provozní řád sauny

 

1.ÚVOD:

 

Tento provozní řád je zpracován ve smyslu vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č.238/2011Sb. Ze dne 10.8.2011, kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch. Provozní řád je závazný pro provozovatele a návštěvníky.

 

2.VŠEOBECNÉ ÚDAJE O SAUNĚ:

 

Název a adresa:     FRY Relax Centrum-víceúčelová hala

Fryčovice 628

739 45 Fryčovice

Provozovatel:        Obec Fryčovice

                                   Fryčovice 83, 739 45 Fryčovice, IČ: 00296635

 

Provozní doba: Pondělí – neděle- 9.00 – 21.00 hod. - dle objednávek

 

Zodpovědná osoba: Hlavatá Pavlína, tel.: 558 668 058

 

 

3.TECHNICKÉ ÚDAJE:

 

Rozměr potírny: 308 x 232 x 220 cm

Kubatura místnosti: 15,7 m³

Rozměr ochlazovacího bazénku: 1.5 x 2x 1.2 m

Úpravna bazénové vody: není, bazén se denně vypouští

Zdroj bazénové vody: obecní vodovod( SmVaK)

Max.kapacita sauny: 10 osob

Příkon saunových kamen: 9kW

Firma provádějící servis: ABO plast s r.o. Frýdek – Místek

Půjčování prádla:  není, zákazníci si nosí vlastní prádlo

Provozní řád vypracovala: Hlavatá Pavlína, tel.: 558 668 058

 

4.POPIS ZAŘÍZENÍ:

 

Vstupní část, šatna, sociální zázemí:

 

Návštěvníci přicházejí přes recepci do samostatné šatny, vyhrazené pro saunu. Šatna je vybavena uzamykatelnými šatnovými skříňkami. Zde si návštěvníci odloží ošacení a zahalí se do plachet nebo ručníků. Ze šatny vstupují návštěvníci přímo do prostoru sprch, jejichž součástí je i oddělené WC. Díky tomu nedochází ke křížení tzv. čisté a špinavé zóny.

 

Potírna:

 

Půdorasný rozměr potírny je 3.08 x 2.32 m. Je obložena palubkami ze severského smrku, kryt kamen, pryčny,podhlavníky a opěrky zad jsou z africké vrby Abachi. Pryčny jsou rozebiratelné pro snažší úklid. Tepelnou izolaci tvoří minerální plsť Isover tl 5cm.. Tato izolace je chráněna parotěsnou zábranou před znehodnocením vlhkostí vznikající v sauně... Podlaha je opatřena keramickým obkladem a je vyspádována směrem ven z místnosti. Potírna je vybavena elektrickými kamny o příkonu 9kW. Jsou řízena elektronickou jednotkou, na které můžeme nastavit požadovanou teplotu v sauně. Aby bylo zabráněno zákazníkům v manipulaci s řídící jednotkou, je tato jednotka umístěna do uzamčené celodřevěné skříňky. Odvětrávání potírny za provozu lze provádět pomocí dvou kusů posuvných klapek umístěných na stěně potírny.

 

Ochlazovna:

 

Pro ochlazení návštěvníků slouží venkovní bazének o rozměrech 150 x 200 x 110 cm se studenou vodou. Bazének se plní z vodovodního řádu a voda se denně vypouští.

 

Odpočívárna:

 

Odpočívárna se nachází vedle sauny, k dispozici jsou židle a lehátka- vše odpovídající hygienickým požadavkům.

 

5.POVINNOSTI NÁVŠTĚVNÍKŮ:

 

Návštěvník je povinen podrobit se pokynům provozovatele sauny a dodržovat tento provozní řád. V celém objektu platí přísný zákaz kouření. Návštěvníci odkládají oděv a obuv v převlékárně. V průběhu celého saunovacího cyklu, od odchodu z převlékárny do ukončení celé procedůry včetně pobytu v odpočívárně, je návštěvník nahý a to z hygienických a fyziologických důvodů. Dbá na udržení hygieny tím, že při seze í na pryčnách potírny, ochlazovny, odpočívárny a šatny. Používá k podložení ručník nebo jinou vhodnou textilní podložku. Před vstupem do potírny se musí návštěvník umýt mýdlem a osprchovat. Ve všech prostorách sauny se pohybuje bos , nebo používá vlastní ochrannou obuv, kterou odkládá jen před vstupem do potírny a sprchy. Během pobytu v potírně nejí a nepije. V ostatních prostorách je povoleno pít. Chová se diskrétně k ostatním. Svým chováním přispívá k vysoké hygienické, estetické a společenskéúrovni sauny. Saunování dětí se povoluje jen za přítomnosti dospělé osoby. Správný postup saunování je uveden v „Desateru sauny“. Tomuto postupu se musí všichni návštěvníci sauny podrobit. Neukázněný návštěvník bude ze sauny vykázán a nebude mít do sauny přístup. Do sauny je zakázáno přinášet jakékoliv skleněné nádoby. Lázeň v sauně je určená především zdravým osobám. Každý návštěvník ji podniká na vlastní zodpovědnost. Osobám, které doposud saunu nenavštěvovaly, se doporučuje konzultace s lékařem. Použití lázně v sauně je zakázáno osobám, které trpí zjevnými příznaky akutního oněmocnění (horečkou, kašlem, zarudlými spojivkami, malátností, přenosnými záněty horních cest dýchacích, dále osobám s chorobami působícími odpor ( kožní vyrážky, otevřené hnisající nebo krvácející rány, aj.). Vstup není rovněž povolen osobám, jež jsou bacilonosiči střevních chorob, jakož i členům rodin, jejichž příslušník trpí některou z infekčních chorob ( karanténa). Do objektu sauny je zakázán přístup osobám opilým nebo podnapilým. Při jakémkoliv poranění, nevolnosti, vzniklým v průběhu lázně, požádá postižený ostatní společníky o pomoc při ošetření. Není-li toho sám schopen, postarají se ostatní účastníci lázně o přivolání personálu a pomohou při poskytování první pomoci ¨postiženému. V nutném případě vyčká postižený příchodu přivolaného lékaře. V potírně musí být z bezpečnostních důvodů přítomny nejméně 2 osoby.

 

6.KONTROLA DODRŽOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH ZÁSAD CHOVÁNÍ NÁVŠTĚVNÍKŮ

 

Na doržování všech základních zásad chování návštěvníků dohlíží vyškolený personál fyzickou kontrolou v šatnách,potírně, odpočívárně, venkovní ochlazovně a ostatních prostorách určených k pohybu návštěvníků.

 

7.POVINNOSTI OBSLUHUJÍCÍHO PERSONÁLU:

 

Všechny prostory sauny, předměty a zařízení se musí průběžně udržovat v čistotě. Nejméně jednou denně, nejlépe po ukončení provozu, se musí všechny prostory sauny umýt vodou a čistícím prostředkem, vydrhnout kartáčem a vydezinfikovat dezinfekčním prostředkem. Dveře, omyvatelné části stěn, šatnové skříňky a ostatní nábytek apod., se musí nejméně jednou týdně otřít čistým hadrem namočeným v dezinfekčním roztoku. Záchodová sedátka, držadla, kliky dveří a okolí klik se musí nejméně jednou denně omýt dezinfekčním roztokem. Průběžně musí být doplňován toaletní papír, papírové ručníky, tekuté mýdlo, pokud nejsou instalovány horkovzdušné osoušeče rukou. Malování a základní oprava všech nátěrů se provádí nejméně jednou do roka. Potřeby k úklidu a čištění jsou uloženy v úklidové místnosti a musí být označeny datem spotřeby a názvem. Kartáče a stěrky používané k úklidu WC se nesmějí používyt k jiným účelům. Po použití se musí řádně očistit a namočit do dezinfekčního roztoku. Každý pracovník obsluhy je povinen dbát pokynů orgánů hygienické služby, dodržovat hygienické a protiepidemické předpisy a provádět opatření k zabezpečení hygieny provozu sauny. Pracovníci musí musí být vybaveni,podle charakteru své práce, vhodným pracovním oděvem a ochrannou obuví. Pracovník je povinen věnovat stálou péči osobní hygieně, především čistotěa zdravému stavu rukou. Pracovníci se podrobují preventivním lékařským prohlídkáma jsou povinnimít zdravotní průkaz. Sauna musí být vybavena lékárničkou první pomoci.

 

8.Dezinfekce a úklid v prostorách sauny

 

V rámci zamezení problémů s hygienickou nezávadností provozu sauny je důležité, aby se návštěvníci před saunováním umyli pod sprchou mýdlem, seděli v potírně na pračnách na textilní podložce, neboť

při pocení se vedle množství potu uvolní velké množství bakterií, organických nečistot a epidermálních částic.

 

Postup při čištění a dezinfekci:

Podlaha a pryčny prohřívarny se musí pravidelně setřít čistou vodou, nejméně dvakrát denně během provozu Pracovník po ukončení provozu vypne vytápění potírny, dveře potírny nechá otevřené. Roztokem dezinfekčního prostředků za pomoci smetáčku omyje pryčny, podlahový rošt a část obložení, o něž se návštěvníci opírají. Pak vodou ostříká stěny potírny a pryčny. Po nadzvednutí podlahových roštů provede očistu a dezinfekci podlahových dlaždic. Dveře potírny nechá otevřené do dalšího dne. Naplno zůstanou otevřené i větrací klapky uvnitř potírny. Pak pracovník vypustí obsah ochlazovacího bazénku. Očista a dezinfekce dna a stěn bazénku se provádí následující den před napouštěním. Bazén dezinfikujeme 3% roztokem Sava. Mastnota ulpělá na stěnách bazénku se čistí dle potřeby, nejlépe denně.

 

Dezinfekční prostředky:

 

Výměna dezinfekce probíhá nejméně jednou za čtyři týdny.

Savo 2% čištění povrchů potírny a přilehlých prostor

Savo 3% čistění stěn bazénku

Desam GK 1% čištění povrchů potírny a přilehlých prostor

 

 

9. PROVOZOVÁNÍ BAZÉNKU

 

Během provozu bazénku musí být voda trvale přiváděna ke dnu a odtékat musí přepadovým kanálem.

Dle vyhlášky č. 238/2011Sb. Je provozovatel povinen 1x za měsíc nechat provádět mikrobiologický rozbor v rozsahu stanoveném přílohou č.8 k této vyhlášce, vzorky pro mikrobiologický rozbor budou odebírány po jednom vzorku z protilehlých kratších stran bazénu. Chemické vyšetření, s vyjímkou stanovení obsahu volného chloru, není nutné provádět, pokud je voda v bazénku neustále obměňována pitnou vodou (30l na jednoho návštěvníka sauny)a pokud je bazének denně čištěn a nově naplňován a sprchy jsou napojeny na rozvod pitné vody.

Pokud budou odebírané vzorky nevyhovující, dojde ke stavebním úpravám tak, aby byla voda ve venkovním bazénku chemicky upravena v recirkulačním systému mimo bazén.Pro zimní období je nutné zajisti přístupovou komunikaci k bazénku proti namrzání, nebo jinak zabezpečit proti úrazu způsobenému uklouznutím.

 

Prádlo

Návštěvníci si nosí s sebou vlastní prádlo, takže personálu odpadá manipulace s ním.

 

10.VEDENÍ PROVOZNÍHO DENÍKU

 

  • Do provozního deníku se zapisují tyto údaje:Počet osob za daný den
  • teplota vzduchu v potírně
  • teplota vody v bazénku denně po napuštění
  • obsah chloru v bazénku ( před zahájením provozu a pak po 3 hodinách provozu)
  • záznam o napuštění bazénku a jeho vyčištění a dezinfekci
  • ostatní údaje- poruchy, opravy, servisní zásahy, a další

 

 

11.MIKROKLIMATICKÉ PODMÍNKY A OSVĚTLENÍ SAUNY

(Dle přílohy č.13 k vyhlášce č.238/2011 Sb.)

 

 

Místo Výška od podlahy (m) Min.teplota vzduchu (°C) Max.teplota vzduchu (°C) Max.rel.vlhkost vzduchu (%) Výměna vzduchu Min.intenzita osvětlení (lx) Nouzové osvětlení
Chodba 1,6 18 - 50 Dvakrát za hodinu 100 +
Šatna 1,6 22 - 50 Dvakrát za hodinu 200 +
Prohřívárna* 1,5 - 80 15 -    
2 - 110 - - 50 +
Vnitřní ochlazovna - - - 70 Dvakrát za hodinu 75 +
Vnější ochlazovna - - - - - 75 -
Odpočívárna 1,6 26 - 50 Dvakrát za hodinu 75 +
Záchod 1,6 20 - . 50m³na l/ klosetovou mísu 100

-

 
 

 

12.ZÁVĚR

 

Dodržováním tohoto provozního řádu ze strany personálu a návštěvníků se vatvářejí podmínky pro řádný a bezproblémový chod sauny. Jakékoliv změny a doplňky tohoto provozního řádu lze uskutečnit pouze po konzultaci s orgánem hygienického dozoru.

 

 

Vypracovala: Hlavatá Pavlína

správce centra